Őszi kirándulás gyanánt 2011 októberében ellátogattunk Dél-Csehország méltán ismert gyöngyszemébe Cesky Krumlovba. 2009 nyarán már eltöltöttünk itt három éjszakát egy jól sikerült Észak-Csehország+Drezda/Berlin+Dél-Csehország túra keretében, így nem volt ismeretlen a terep.
Fényképek: http://krumlov2011.vrobert.fotoalbum.hu/
Szállást a Pension Rosa-ban foglaltunk: http://www.pension-rosa.cz/
Nagyon közel van a belvároshoz de kocsival még meg lehet közelíteni, a reggeli átlagos, a szobák is átlagosak, de van saját parkolója és van a közelben egy olcsó kocsma ahol 22 cseh koronába kerül a Budvar sör :)
Egy kis kényelmetlenség, hogy a parkoló elég szűk, egyszer tolatva kellett kijönnöm, hát megizzadtam míg kijutottam. Összességében ajánlom.
Csütörtök reggel indultunk, Budapest-Bécs-Linz vonalon végig autópályán lehet haladni, majd a 310-es úton a Cseh határig, onnan pedig a 3-as főúton. Ez kicsit hosszabb (500 km), de a leggyorsabb út C.Krumlov-ba.
Rozemberk nad Vltavou
Rozemberk nad Vltavou |
Rožmberk nad Vltavou Dél-Csehországban található városka, melynek körülbelül 330 lakosa van. A város főként a közeli Rožmberk kastélyról híres.
Rožmberk, az egyik legrégebben épült kastélya Csehországnak, melyet a XIII. században a Vítek család emeltetett. Stratégiai ponton helyezkedett el, a Česky Krumlovból Linzbe tartó hajókereskedelem jelentős állomásaként.
Rozemberk nad Vltavou vár |
Középkori formájában Alsó és Felsőkastélyból állt. 1522-ben a Felső kastély teljesen leégett, az egyedüli fennmaradt része az attól valamellyest különálló Jakobínka védőbástya. 1556-ban komplett felújítás következett, mely során ay Alsó kastély homlokzata reneszánsz arculatot kapott. Az arisztokrata Rožmberk ház uralkodása során városi előjogokat nyert, s fejlődésnek indult a környék.
Az utolsó Rožmberk tulajdonos felújította a belső tereket. 1620-ben a város Karel Bonaventura Buquoy uradalma alá került. Az 1840-1857 évek során folytatott újjáépítés romantikus gótikus stílus jegyében történt, a kastély a Buquoy család dicsőségének fénypontja lett. A körbevezetés során hallanak majd a Buquoy család történeteiről, az utolsó Rožmberkekről, csakúgy, mint a „Fehér Asszony“ legendájáról.
Rozemberk nad Vltavou |
A híres kastélyon kívül az idelátogatók megcsodálhatják a Szent Miklós templomot (melyet először 1271-ben említettek, majd a XV. század második felében gótikus stílusban újjáépítettek), a főtér XVII-XVIII. századból származó polgári házait, a régi és új zsidó temetőt és a Szent Anna kápolnát.
A késő nyári októberben felsétáltunk a várhoz, de sajnos nem volt nyitva, így készítettünk pár képet, majd beültünk az egyik főtéri étterembe, ahol a helyi egész finom sört mérték.
Rozemberk nad Vltavou a várból |
Elfoglaltuk a szállást, majd tettünk egy sétát a városban. Kipróbáltunk több kocsmát / éttermet is - nagy tanulság a sörárak koncentrikus körökben lesznek olcsóbbak a főtértől távolodva. Az első Eggenberget (helyi sör, kissé kesernyés de finom) 50 CZK-ért ittuk a vár tövében a folyóparton, persze nagyon hangulatos helyen. A főtér közelében már 35 CZK volt a barna és világos Budvar. A szállásunk melletti - még egész igényes - kocsmában 27 a Gambrinus, 22 a Budvar.
Jindřichův Hradec tóparti településének vára

A város legmagasabb épülete a Szűz Mária Mennybemenetele-templom, a kis híján
A fontos emlékek közé tartozik még a Keresztelő Szent János-templom az értékes freskóival és az egykori minorita kolostor.
A mai épületegyüttes a kerttel és a reneszánsz rondellával együtt a Cseh Köztársaság legnagyobb kastélyai közé tartozik. Harmadik udvarát a legkülönbözőbb építészeti stílusok tökéletes mozaikjaként tartják számon.
A várat és a kastélyt három látogatási útvonalon lehet megtekinteni. Most októberben már csak az "A" (100 czk) túrán lehetett részt venni és az angol torony zárva volt.
Jindrichuv Hradec |
Červená Lhota kastély
Cerna Lhota |
A kastélyról: ez a reneszánsz vízi kastély egyedülálló módon egy halastó közepén, kicsi sziklaszigeten épült fel, amely alig nagyobb az épület alapjainál. A kőhíd és a környezet parkszerű elrendezése még jobban kiemeli mesebeli szépségét.
A látogatás útvonala bemutatja a kastély utolsó tulajdonosainak az életmódját a 19. és a 20. század fordulóján.
Třeboň
Cerna Lhota után visszafelé indultunk Trebonba (40 km). A XVI. században Třeboň vidéke volt a Rožmberk-uradalom legjövedelmezőbb része.
A város a Rožmberkek alatt élte virágkorát, akik 1366-tól egészen a család kihalásáig, 1611-ig birtokolták Třeboňt. Az egykori gótikus vár helyén fokozatosan épült fel a pompás reneszánsz kastély, amelyet ma angolpark vesz körül. A třeboňi egyházi műemlékek közül kitűnik az ágostonrendiek XIV. századi gótikus kolostora, amelyet később reneszánsz és barokk stílusban átalakítottak, valamint az értékes gótikus Szent Jiljí-templom.
Valószínüleg ebből a templomból származik a cseh gótikus festészet legjelentősebb alkotása, a Třeboňi oltár Mesterének oltárkép-sorozata az 1380-as évekből, amely jelenleg a Nemzeti Galériában található a prágai Várban.
A mai Třeboň a fürdőéletnek, a halgazdálkodásnak és a Regent márkájú sörének köszönheti ismertségét (szakértők szerint a legjobb cseh sör). Itt is van gyárlátogatás, de képek alapján inkább sör-kastély…
A város környékét természetvédelmi körzetté nyilvánították (CHKO Třeboňsko), egyúttal pedig UNESCO bioszféra-rezervátum is.
A Lužnice folyó mentén található város. A sok folyónak és tónak köszönhetően a "tavak városá"nak is hívják, ill. a treboni medence "tükrök tájának". Sok mesterséges tóval is rendelkezik, s a középkor óta számos halász is felkeresi a vidéket. Legnagyobb halastava a Rožmberk családról kapta nevét, akik a treboni monostort alapították s komolyan támogatták a haltenyésztést. A város és környéke később, 1660-ban az osztrák Schwarzenberg család kezébe került.
A fürdő, a reneszánsz kastély, a szomszédos parkok és a "Svět" (Világ) tó egyedi egységet alkotnak. Třeboň főként halászatáról és ízletes Regent söréről ismert. A helyi éttermek a třeboňi pontyból készített halkülönlegességeket kínálnak. A város sokszínű eseményei, gazdag kulturális programja nagyon kedvelt a turisták körében, s csakúgy, mint ahogy a cseh sportolók, ők is szívesen látogatják a helyi gyógyfürdőt.
A város erődítményéből, máig áll 5 kapu és néhány bástya, melyek az úgynevezett Arany csatornát és a Világ-tó déli részét védték. A reneszánsz kastély, melyet hosszú átjáró köt össze a Rosenberg könyvtárral és a monostor komplexumával, jelentős építészeti emlék. A monostor komplexuma központja az egyedi, két hajós St. Giles templom. A város másik domináns épjtménye a korai barokk stílusú Városháza.
A városközpont védjegye a sok, különböző stílusban épült polgári háza. Mindezen jelentős emlékműveknek köszönhetően a város az UNESCO listájára is fölkerült.
A főtéren vacsoráztunk stílusosan pontyot ettünk, de igaziból nem volt egy nagy szám az étterem, sem és a kaja sem. Fél kilenc körül értünk vissza C.Krumlovba, ahol még pár sört legurítottunk azért.
www.trebon-mesto.cz
Cesky Krumlov és Ceske Budejovice
Harmadik napunkon, szombaton az időjárás előrejelzésnek megfelelően esett kicsit az eső, így Krumlovi városnézést terveztünk, majd délután kettőre átugrottunk a 20 km-re lévő C. Budojovice-be lévő Budvar sörgyárba gyárlátogatásra.
Cesky Krumlov a várból |
Cesky Krumlov a szállás közelében lévő hídról |
Ceske Budejovice főtér |
Két éve némileg csalódtunk a Krumlovi Eggenberg sörfőzde idegenvezetésében, most nem. Egyórás túrán vettünk részt, amely bemutatta a sörgyártás alapjait. A pincében frissen (tartályból) csapolt Budvar strong sörrel.
A túra után a főtéren elköltöttük késői ebédünket, találtunk végre marinált Hermelin (camambert) sajtot amit leöblítettünk egy másik helyi sörrel.
Budvar sörgyár |
A hosszú túránk útvonala:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése